Обов’язкове РРО з 1 січня 2022 року в деталях

maxresdefault

Вже з 1 січня 2022 року фізичні особи-підприємці (ФОП), що перебувають на 2-4 групах єдиної системи оподаткування, будуть зобов’язані при отриманні оплати за продаж товарів або послуг використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО).

maxresdefault

Однак остаточної ясності, на які види операцій пошириться тотальна фіскалізація, немає навіть зараз, за ​​кілька днів до її впровадження.

Необхідно прояснити найбільш актуальні питання:

 • чи будуть “фопи” використовувати РРО у разі безготівкової оплати;

 • чи до дасть РРО головного болю зі звітністю;

 • чи є ризик нарватися на штраф, не вказуючи частину доходу готівкою.

Хто має використовувати РРО, а хто – ні

Загалом реєстратори з 1 січня можуть не використовувати лише ФОП 1 групи єдиного податку. Проте більш докладно винятки із правила про обов’язкове РРО описують два документи: закон №265 (9 стаття), а також постанову Кабміну №1336.

Так, ухвала КМУ дозволяє не використовувати РРО магазинам у селах та селищах міського типу, якщо ці суб’єкти господарської діяльності не продають підакцизну продукцію, а також одночасно не продають товари через інтернет.

Крім того, постановою виводиться з-під обов’язкового використання РРО низка окремих випадків:

 • наприклад, згадуються підприємці, які здійснюють прийом та обслуговування туристів в Україні (якщо при цьому використовуються безготівкові розрахунки);

 • вторинна сировина (крім металобрухту), що приймають від населення;

 • роздрібна торгівля через засоби пересувної торгової мережі (зокрема, лотки-прилавки, рознесення, автомагазини).

При розрахунках готівкою використання РРО є обов’язковим. Проте з безготівковими розрахунками дедалі складніше. Обов’язково потрібно використовувати РРО:

 • під час оплати карткою через POS-термінал – така операція є безготівковою, але розрахунковою;

 • при інтернет-оплаті банківською карткою з використанням платіжних систем (інтернет-еквайрингу) або платіжних терміналів. Такі операції здійснюються з обов’язковим застосуванням РРО продавцем товару та видачою споживачеві чека.

А ось переказ коштів з банківського рахунку клієнта на підприємницький рахунок продавця з використанням коду IBAN вважатиметься банківською операцією – у таких випадках РРО є необов’язковим.

Важливо, щоб рахунок у банку був саме підприємницьким (ключ-карта) – використання рахунку фізичної особи для бізнесу законодавство не дозволяє.

Також не потрібно використовувати РРО, якщо покупка оплачується покупцем через установу банку або шляхом внесення коштів через касу фінансової установи шляхом переказу на розрахунковий рахунок продавця.

1

Чи до дасть РРО зайвої звітності

Як і раніше, ФОП 2-3 груп не повинні вести облік товарних запасів та первинних документів, якщо не враховувати продавців ризикових груп товарів – складної побутової техніки, ювелірних виробів, ліків та медичних виробів. Проте звітності “фопам” все-таки може додатись через необхідність використовувати РРО.

Використання реєстраторів передбачає формування та друк таких звітів:

 • X-звіту;

 • Z-звіту;

 • звіту про реалізовані товари;

 • копії документів, що зберігаються на носії контрольної стрічки в електронній формі за допомогою механізму друку РРО.

Процес подання звітності виглядає так:

 • наприкінці кожного робочого дня, коли використовувався РРО, людина, відповідальна за проведення розрахункових операцій, по-перше, складає денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам’яті та занесенням її до фіскальної пам’яті РРО (Z-звіт);

 • результат розрахунків обчислюється в робочу зміну, максимальна тривалість якої має перевищувати 24 години. При цьому під робочою зміною слід розуміти період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до наступного Z-звіту;

 • далі потрібно роздрукувати Z-звіт і підклеїти його в КОРО (книгу обліку розрахункових операцій), за її наявності (оскільки проводити роботу на РРО можна  і без реєстрації КОРО). На підставі даних фіскального звітного чека (Z-звіту) людина, відповідальна за проведення розрахункових операцій, заповнює розділ 2 КОРО, за її наявності та здає виручку в касу підприємства та вимикає РРО.

Чи є ризик отримати штраф, приховуючи дохід у готівці

Якщо більшу частину продажів підприємець здійснює безготівковим способом без використання РРО, то в нього може виникнути спокуса приховувати доходи, які він отримує у готівці.

Оштрафувати бізнес за продаж товару без видачі чека податкова може лише під час фактичної перевірки.

З іншого боку, основою фактичної перевірки є надходження скарг від покупця на невидачу чека. У податкової також є можливість дізнатися про не виданий чек під час перевірки бухгалтерського обліку за рухом товарів (якщо в обліку будуть нестиковки за обсягом проданого товару та кількістю товару, проведеного через РРО).

Проте трудових та організаційних ресурсів податкової явно замало суцільного контролю всіх підприємців2

За материалами сайту UBR.UA